
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Propagation Delay | 12 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Packaging | Reel |
| Output Type | 3-State |
Stock: 12277
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.37360 | $3.73600 |
| 25 | $0.34539 | $8.63475 |
| 50 | $0.32559 | $16.27950 |
| 100 | $0.30692 | $30.69200 |
| 300 | $0.29022 | $87.06600 |
| 500 | $0.27443 | $137.21500 |
| 1000 | $0.23083 | $230.83000 |
